broadway12 napisa³:Witajcie,
przeszukalem forum, ale nie znalazlem odpowiedzi... pare wskazowek tak, ale problem nadal jest nierozwiazany. Cze¶æ. No co¶ s³abo szuka³e¶, bo o konwersji systemów kodowania znaków pisa³em wielokrotnie, np.
TUTAJ. Ale có¿, nie znalaz³e¶, bo nie wpisa³e¶ wyra¿enia "
konwersja" w pole "
szukaj". Wiêc pomogê Ci, ale nastêpnym razem staraj siê szukaæ dok³adniej.
broadway12 napisa³:Probowalem skonwertowac plik polish.php do utf-8, ale nie przynioslo to efektu. Krzaczki byly zastepowane przez troche inne krzaczki Program do konwersji (Edit pad pro) twierdzi, ze plik polish.php jest kodowany (original encoding) w Windows 1252: Western European. ¯eby przekonwertowaæ z
ISO-8859-2 na
UTF-8 nale¿y najpierw dokonaæ konwersji tekstu z
ISO-8859-2 na
Windows-1250.
Windows-1250 jest to strona kodowa której u¿ywasz na co dzieñ np. w
Notatniku systemowym,
Wordzie, czy chocia¿by wprowadzaj±c tekst z klawiatury do postu na
Forum. Czyli z polskimi znakami diakrytycznymi, jak chocia¿by "
¦, ¶, ±, ¼" i.t.d.
- Bo musisz wiedzieæ, ¿e ISO-8859-2 jest kojarzone ze standardem polskich znaków, ale tak w rzeczywisto¶ci to wszystkie litery z ogonkami zast±pione s± innymi znakami, które maj± z jêzykiem polskim tyle wspólnego, co nic. Dopiero przegl±darka internetowa rozkodowuje tekst, i przedstawia go ju¿ z polskimi ogonkami. Dlatego nazywa siê to "SYSTEM KODOWANIA ZNAKÓW". Rozumiesz?.
- ISO-8859-2 czy te¿ UTF-8 s± to systemy kodowania, które zamieniaj± polskie ogonki ( w przypadku ISO-8859-2 ) i równie¿ polskie nietypowe znaki, jak np. "³, ¿" ( w przypadku UTF-8 ) na ich odpowiedniki zakodowane ( po prostu zamienione ) w okre¶lonym w w/w systemach kodowania. I zamiast literki ± bêdziesz mia³ znak ±
Trochê teorii a teraz do konkretów:
- Do przekodowywania pomiêdzy systemami kodowania znaków u¿ywaj jedynego, sprawdzonego programu o nazwie G¿eg¿ó³ka XP. G¿eg¿ó³ka to konwerter standardów kodowania polskich znaków diakrytycznych (zwanych potocznie ogonkami). Oprócz ogonków obs³uguje równie¿ wiêkszo¶æ standardów kodowania stosowanych na ca³ym ¶wiecie.
- Jak robiæ konwersje?. Po prostu wystarczy otworzyæ np. taki plik "polish.php" za pomoc± drugiego, jedynego i sprawdzonego programu ( a co, jak za komuny ) jakim jest Notatnik SP PL. Ja w tym edytorze przet³umaczy³em wiele plików jak i te¿ edytujê kod PHP lub HTML. Nie znam lepszego. ( oczywi¶cie to tylko moja opinia, nie zawsze jedyna i s³uszna ).
- Po otwarciu pliku z kodowaniem znaków ISO-8859-2, wystarczy zaznaczyæ w menu "Konwersja" => kodowanie Windows-1250". I ju¿ zamiast dziwnych znaków bêdziesz mia³ polskie literki. A musisz to zrobiæ dlatego, aby G¿eg¿ó³ka XP poprawnie rozpozna³ ¼ród³o, i system znaków jakie ma przekonwertowaæ.
- Po tej operacji ( zawsze rób kopie oryginalnych plików ) uruchamiasz program G¿eg¿ó³ka XP i pojawi Ci siê jego okienko. Wrzucasz do niego metod± "przeci±gnij - upu¶æ" plik "polish.php", ale oczywi¶cie ten w zestawie znaków Windows-1250. Na dole masz 2 pola typu "lista", rozwijalne. W lewym polu wybierasz zestaw znaków "Windows 1250(Europa ¦rodkowa)", natomiast w prawym polu, który jest docelowym, wybierasz interesuj±cy Ciê zastaw znaków, czyli "Unicode UTF-8". Naciskasz tylko "Start". Potwierdzasz, ¿e chcesz dokonaæ konwersji, i w miejscu pliku "polish.php" zakodowanym w standardzie Windows 1250 pojawi siê "polish.php" w kodowaniu UTF-8. Program automatycznie wykonuje kopiê oryginalnego pliku "polish.php". I po wszystkim.
Proste?. No pewnie teraz tak. Jako ¿e rzeczywi¶cie istnieje brak pliku jêzykowego do
Forum FireBoard, poni¿ej mo¿esz pobraæ wersjê w
UTF-8. Jest ona oparta na oryginalnym pliku "
polish.php" z
FireBoard w wersji
1.0.1b pobranego z
Joomla.pl. Je¶li chodzi o poprawne kodowanie w panelu administratora, to ju¿ musia³bym przygotowaæ wersjê
UTF-8 ale z ca³ym
Forum FireBoard. A na razie nie mam na to czasu. Mo¿esz sam sprobowaæ, stosuj±c powy¿sz± metodê konwersji.
To tyle. A co do Twojego programu, "
Edit pad pro", to sam widzisz, ¿e "k³amie", bo
Windows-1252 jest stosowane w systemach
Microsoft Windows z angielskojêzycznymi, b±d¼ zachodnioeuropejskimi ustawieniami jêzykowymi. I nie ma nic wspólnego z
ISO-8859-2.
Odpisz, ¿e dzia³a poprawnie. Powinien, bo piszesz ¿e witryna jest kodowana w
UTF-8 ( dobry zestaw znaków, ale sam widzisz ile jest z nim problemów ). Musisz pamiêtaæ, ¿e po przekodowaniu pliku "
polish.php" z
ISO-8859-2 na
UTF-8, w zawsze s³usznym
Notatniku SP PL nie zobaczysz polskich znaków, tylko bardzo dziwne "
krzaczki", które to w/w edytor nie potrafi wy¶wietliæ. Zreszt± jak i wiele innych edytorów. Sprawd¼ poprawno¶æ kodowania w
Notatniku systemowym. Tam powiniene¶ mieæ polskie znaki. Je¶li s±, oznacza to, ¿e konwersja uda³a siê
.
Notatnik systemowy obs³uguje kodowanie
UNICODE. Szkoda ¿e nie maj± tej cechy edytory, chocia¿by dostêpne na mojej stronie. Czekam i pozdrawiam.
Jokris.